BIM (Building Information Modeling) on digitaalne protsess, mis loob ehitise virtuaalse esituse, hõlmates selle füüsilisi ja funktsionaalseid omadusi.
BIM-i keskne eesmärk on parandada koostööd projekti kõigis etappides, ühendades arhitektide visiooni, inseneride täpsuse ja ehitajate võimalused. See võimaldab kõrvaldada hiljem ehituse faasis kulukaks osutuvad ebakõlad siiski juba enne ehituse algust. Soovi korral saab jätkata BIM-iga terve ehitusfaasi vältel, et vähendada vigade riske ja saavutada maksimaalse efektiivsuse.
Lisaks võimaldab BIM hallata teavet paremini valminud hoone elutsükli jooksul, muuhulgas hoolduseid ja remonte. Järgnevalt on toodud ülevaade BIM-i peamistest rakendusaladest. Muide, meie BIMest OÜ meeskond omab kompetentsi enamikus neis valdkondades.
1. BIM-i juhtimine e BIM manager
organiseerib ja juhib kogu BIM-protsessi. BIM juht koostab ka BEP-i (BIM Rakenduskava).
BIM juhtimine on oluline, et eri tiimide BIM (mudelprojekteerimise) protsessid ja tehnoloogiad oleks hallatud ning koordineeritud samaaegselt.
2. BIM-i koordineerimine
keskendub mudelite ühilduvusele. BIM koordinaator koondab erinevaid mudeleid (arhitektuur, konstruktsioon, tehnosüsteemid jms) ning tuvastab juba programmides tehnilisi konflikte (clash detection).
3. BIM-i audit/ ekspertiis/ omanikujärelevalve
on protsess, mille käigus kontrollitakse digitaalse ehitusinfo mudeli (BIM) vastavust projekti nõuetele, standarditele ja parimatele tavadele. Ekspertiis annab tervikliku ülevaate eri tiimide töö kvaliteedist.
4. BIM-i mudeldamine (Building Information Modeling)
on ehitiste ja infrastruktuuri digitaalne modelleerimine, kus hoone või rajatis luuakse 3D-mudelina ning mis sisaldab andmeid (materjalid, mõõdud, tehnilised omadused, elemendi elutsükkel jne). BIM mudel pole lihtsalt geomeetria. Võib öelda, et mudeldamine on lausa BIM-i alus: tark digitaalne andmemudel, mis võimaldab visualiseerida ja analüüsida ehitatavat objekti. Mudelit saab kasutada kogu ehitise elutsükli jooksul – projekteerimisest kuni halduseni.
5. Simulatsioonid, CFD (Computational Fluid Dynamics)
on ehitise toimivuse, sealhulgas isegi vedelike ja gaaside voolamise, analüüs mudelite abil. Simulatsioonid aitavad optimeerida ehitise energiatõhusust ning üldist mugavust inimeste elutegevuseks ja töötamiseks.
6. Laserskaneerimine e terrestriline laserskaneerimine (terrestrial laser scanning ehk TLS)
on kasulik olemasolevate hoonete ja rajatiste inventeerimiseks ning BIM-protsessides loomaks täpseid 3D-mudeleid. Ehitussektoris kasutatakse ka mõistet digitaalne kaksik, milles füüsikalist (nt ehitatud hoone) tulemit võrdsustatakse selle digitaalse ekvivalendiga (digitaalse ehitise mudeliga).
7. BIM-i koolitus
tagab ning tõstab meeskonna pädevust BIM-i kasutamisel, hõlmates tarkvara ja protsesside õpet.
8. Projektipõhine konsultatsioon
hõlmab nõustamist projekti planeerimisel, rakendamisel ja haldamisel. Konsultatsiooni kaudu saavad organisatsioonid sisendit BIM-i tõhusamaks rakendamiseks.
9. Tunnipõhine konsultatsioon
võimaldab paindlikku juurdepääsu BIM-i ekspertidele, kes saavad pakkuda nõu ja abi vastavalt vajadusele. See teenus sobib eriti väiksematele projektidele või konkreetsete probleemsete teemade lahendamiseks.
Kokkuvõttes, BIM on ühelt poolt tehnoloogia, teiselt poolt metoodika, mis hõlmab digitaalse teabe loomist, haldamist ja analüüsimist arhitektuursete projektide ettevalmistamisel ehituse. See on aga dünaamiline valdkond, mis areneb pidevalt. Uute tehnoloogiate ja protsesside kasutuselevõtt muudab ehitussektori järjest tõhusamaks.
Lähemalt sellest, kuidas ja milliste teenuste kaudu saame Sinu järgmise projekti efektiivsemaks muuta, saab lugeda siit lehelt.
BIMest OÜ – sinu partner ehitus-sektori innovatsioonis.
